The cost of going back to school

By Brandi Hodges - bio | email

JONESBORO, AR (KAIT) - Within weeks thousands of Region 8 children will pack their backpacks and head to school.   Many, however, will not have the supplies they need because their families can't afford it.

"Used to it was just pencils, paper, notebooks and crayons now it's dry erase markers and paper plates and Clorox Cleanup wipes," said parent Candice Scudder.

Scudder and two of her kids work as a team to conquer their massive list.

"I actually took all three of my kids' lists and went home and re-typed them and combined them so I knew exactly what I had to have," said Scudder.

A technique that does make this process easier!

"I have to have fourteen glue sticks, seven folders with pockets, and six regular folders and that's just for all three kids," said Scudder.

The price is also providing added stress!

"We're here.  We're getting as much as we can with what we have today.  We'll come back next week after we get paid to get as much as we can that day and hopefully manage to pay our bills and get school supplies," said Scudder.

She said she has to plan out her budget every week to know what she can buy for her kids and when they get to the checkout line she really starts feeling the heat, but she is not alone.

Just to check it out for myself I grabbed one of the school lists and did some shopping.  Four notebooks, pencils, crayons, and a checkout line later my total was $31.20.  Added to that will be six dollars to buy folders from the school and the unknown price of a calculator from the school.

"They're very, very expensive.  If you don't have kids that you're buying for it would be awesome if you could help buy for somebody that can't afford it," said Scudder.

©2009 KAIT

 All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.