15 Region 8 Teams Vie for Volleyball State Title - KAIT Jonesboro, AR - Region 8 News, weather, sports

15 Region 8 Teams Vie for Volleyball State Title

(KAIT) - At least one team from Northeast Arkansas has won a volleyball state title each of the last 17 years. On Tuesday, 15 area teams hope to continue that streak, as the state volleyball playoffs begin. The state finals will be held Saturday, October 31st at the Convocation Center.

The pairings are below. Check back often as scores will be updated all week long:

6A State Tournament - At Jonesboro High

(Jonesboro, Marion, Benton, and Lake Hamilton get 1st Round Byes)

Tuesday, October 27th - First Round

12pm: Jacksonville beats JA Fair 3-1

2pm: Texarkana beats LR Hall 3-0

4pm: West Memphis falls to Sheridan 3-1

6pm: Mountain Home beats El Dorado 3-0

Wednesday, October 28th - Quarterfinals

12pm: Benton beats Jacksonville 3-0

2pm: Jonesboro beats Texarkana 3-0

4pm: Marion beats Sheridan 3-0

6pm: Lake Hamilton beats Mountain Home

Thursday, October 29th - Semifinals

1pm: Jonesboro falls to Benton 3-2

3pm: Marion beats Lake Hamilton 3-1

Saturday, October 31st - Finals

Marion vs. Benton, 11am in Convocation Center

5A State Tournament - At Siloam Springs

Tuesday, October 27th - First Round

12pm (Court 1): Siloam Springs beats Mills University Studies 3-0

12pm (Court 2): Paragould beats Pulaski Academy 3-1

2pm (Court 1): Central AR Christian beats Sylvan Hills 3-0

2pm (Court 2): Greene Co. Tech beats Magnolia 3-1

4pm (Court 1): Wynne beats LR Christian 3-0

4pm (Court 2):  Alma beats North Pulaski 3-0

6pm (Court 1): Nettleton beats HS Lakeside 3-0

6pm (Court 2): Greenwood beats Beebe 3-0

Wednesday, October 28th - Quarterfinals

12pm: Paragould falls to Siloam Springs 3-0

2pm: Greene Co. Tech beats Central AR Christian 3-2

4pm: Wynne beats Alma 3-1

6pm: Nettleton falls to Greenwood 3-0

Thursday, October 29th - Semifinals

1pm: Siloam Springs beats Greene Co. Tech 3-0

3pm: Wynne falls to Greenwood 3-1

Saturday, October 31st - Finals

Siloam Springs vs. Greenwood, 7pm in Convocation Center

4A State Tournament - At Shiloh Christian

Tuesday, October 27th - First Round

12pm (Court 1): Trumann falls to Shiloh Christian 3-0

12pm (Court 2): Malvern beats Ashdown 3-2

2pm (Court 1): Valley View beats Berryville 3-0

2pm (Court 2): Mena beats Clinton 3-0

4pm (Court 1): Waldron beats Lonoke 3-0

4pm (Court 2): Westside beats Prairie Grove 3-0

6pm (Court 1): Marianna beats Booneville 3-0

6pm (Court 2): Pocahontas falls to Huntsville 3-0

Wednesday, October 28th - Quarterfinals

12pm: Shiloh Christian beats Malvern 3-0

2pm: Valley View beats Mena 3-1

4pm: Westside beats Waldron 3-0

6pm: Huntsville falls to Marianna

Thursday, October 29th - Semifinals

1pm: Valley View beats Shiloh Christian 3-0

3pm: Westside beats Marianna 3-0 

Saturday, October 31st - Finals

Valley View vs. Westside, 5pm in Convocation Center

3A State Tournament - At Green Forest

(Green Forest gets First Round Bye)

Tuesday, October 27th - First Round

12pm (Court 1): Cave City falls to Lavaca 3-2

12pm (Court 2): St. Joesph Conway beats Alpena 3-0

2pm (Court 1): Harrisburg beats Fountain Lake 3-2

2pm (Court 2): Episcopal Collegiate falls to Union Christian 3-1

4pm (Court 1): Mansfield beats Conway Christian 3-0

4pm (Court 2): Crowley's Ridge beats Yellville-Summit 3-0

6pm (Court 1): Brookland beats Lutheran 3-0

Wednesday, October 28th - Quarterfinals

12pm (Court 1): Green Forest falls to Lavaca 3-2

12pm (Court 2): Harrisburg falls to St. Joesph Conway 3-2

2pm (Court 1): Union Christian falls to Mansfield

2pm (Court 2): Crowley's Ridge beats Brookland 3-2

Thursday, October 29th - Semifinals

1pm: St. Joesph Conway beats Lavaca 3-0

3pm: Crowley's Ridge falls to Mansfield 3-1

Saturday, October 31st - Finals

St. Joesph Conway vs. Mansfield, 3pm in Convocation Center

Powered by Frankly