First Round AAA Football Playoff Matchups - KAIT Jonesboro, AR - Region 8 News, weather, sports

First Round AAA Football Playoff Matchups

(KAIT) - The road to Little Rock begins Friday, November 13th in stadiums across the state. The First Round pairings for Classes 6A-2A are below. Region 8 Teams are in bold.

6A (Jonesboro, West Memphis, El Dorado and Lake Hamilton receive byes)

First Round

Marion vs. Texarkana (winner plays at El Dorado in Quarterfinals)

Watson Chapel vs. Searcy (winner plays at Jonesboro in Quarterfinals)

Pine Bluff vs. Mountain Home (winner plays at West Memphis in Quarterfinals)

Little Rock-Parkview vs. Sheridan (winner plays at Lake Hamilton in Quarterfinals)

5A

First Round

Greenwood vs. Sylvan Hills

Helena - West Helena vs. Pulaski Academy

Monticello vs. Vilonia

Greene County Tech at Magnolia

Blytheville at Camden Fairview

White Hall vs. Alma

Forrest City vs. Little Rock Christian

Greenbrier vs. Little Rock Mills

4A (Booneville and Shiloh Christian receive byes)

First Round

Malvern vs. McGehee (winner plays at Booneville in Second Round)

Warren vs. Clinton

Lonoke vs. Clarksville

Osceola vs. Huntsville

Ashdown vs. Farmington

Valley View at Gravette

Heber Springs vs. Arkadelphia

Gosnell vs. DeQueen (winner plays at Shiloh Christian in Second Round)

Nashville vs. Fordyce

Dumas vs. Prairie Grove

Bald Knob vs. Subiaco Academy

Star City vs. West Fork

Newport vs. Stuttgart

Trumann at Dover

3A (Rivercrest, Perryville, Prescott, Fountain Lake, Charleston, and Harding Academy receive byes)

First Round

Mansfield vs. Magnet Cove (winner plays at Perryville in Second Round)

Bauxite vs. Episcopal Collegiate (winner plays at Rivercrest in Second Round)

Lavaca vs. Mayflower (winner plays at Prescott in Second Round)

Glen Rose vs. Cedarville

Barton vs. Atkins

Paris vs. Parkers Chapel (winner plays at Fountain Lake in Second Round)

Earle at Rison (winner plays at Charleston in Second Round)

Cave City at Yellville-Summitt (winner plays at Harding Academy in Second Round)

Harmony Grove vs. Green Forest

Harrisburg vs. Jessieville

2A (McCrory and Murfeesboro receive byes)

First Round

Mountain Pine vs. Palestine-Wheatley (winner plays at McCrory in Second Round)

Salem at Bearden

Hackett vs. Mineral Springs

Hazen vs. Smackover

Walnut Ridge at Woodlawn

Union Christian vs. Clarendon

Spring Hill vs. Western Yell County

Junction City vs. Dierks (winner plays at Murfeesboro in Second Round)

Danville vs. Johnson County Westside

Cross County at Conway Christian

Magazine vs. Two Rivers

Horatio vs. Carlisle

Augusta vs. Strong

Des Arc vs. Cutter Morning Star

Powered by Frankly