Seven Region 8 Teams Punch Their Ticket To Hot Springs - KAIT Jonesboro, AR - Region 8 News, weather, sports

Seven Region 8 Teams Punch Their Ticket To Hot Springs

(KAIT) - 7 Region 8 teams punched their ticket to the State Finals on Saturday. The Finals schedule is below, along with their road to Hot Springs. Region 8 teams are in bold.

2010 AAA State Basketball Finals Schedule

Thursday, March 11th

3:30pm (2A Girls): Conway St. Joseph vs. Conway Christian

5:15pm (3A Boys): Earle vs. Manila

7:00pm (4A Girls): Prairie Grove vs. Star City

8:45pm (5A Boys): Wynne vs. McClellan

 

Friday, March 12th

3:30pm (1A Boys): Bay vs. Wonderview

5:15pm (3A Girls): Cave City vs. Valley Springs

7:00pm (7A Boys): Fayetteville vs. Conway

8:45pm (7A Girls): Fayetteville vs. North Little Rock

 

Saturday, March 13th

11:00am (1A Girls): Poyen vs. Kirby

12:45pm (2A Boys): Hughes vs. Hackett

2:30pm (6A Girls): Searcy vs. Watson Chapel

4:15pm (4A Boys): Westside vs. Huntsville

6:00pm (5A Girls): Little Rock Christian vs. Greenwood

7:45pm (6A Boys): West Memphis vs. Little Rock Hall

 

Class 6A State Tournament at West Memphis

First Round

4E Mountain Home 48, 5S Sheridan 34

3S El Dorado 61, 6E Jonesboro 41

4S Pine Bluff 55, 5E West Memphis 53

3E Searcy 57, 6S Benton 42

Quarterfinal Round

1S Watson Chapel 47, Mountain Home 41

3S El Dorado beats 2E LR Hall

Pine Bluff 57, 1S LR Parkview 54

Searcy 65, 2S Texarkana 56 

Semifinal Round

Watson Chapel beats El Dorado

Searcy 53, Pine Bluff 39

 

Boys

First Round

4E Jacksonville 69, 5S Pine Bluff 50

6E Jonesboro 70, 3S Lake Hamilton 46

5E LR Parkview 64, 4S El Dorado 41

3E Marion 44, 6S LR Fair 30

Quarterfinal Round

1S Watson Chapel 67, Jacksonville 57

2E West Memphis 74, Jonesboro 65

1E LR Hall 57, LR Parkview 49

Marion 53, 2S Sheridan 28

Semifinal Round

West Memphis 69, Watson Chapel 44

LR Hall beats Marion

  

Class 5A State Tournament at Alma HS

Girls

First Round

1W Vilonia 39, 4SE Crossett 27

4W Central Arkansas Christian 50, 1SE Sylvan Hills 40

1SW Camden Fairview 55, 4E Batesville 48 

1E Nettleton 55, 4SW Hot Springs 35

3SW Magnolia 55, 2E Blytheville 47

2SW Little Rock Christian 35, 3E Greene County Tech 31 

3W Greenwood 66, 2SE Monticello 38

2W Siloam Springs 64, 3SE LR McClellan 19

Quarterfinal Round

Magnolia 43, Vilonia 40

Little Rock Christian 54, Central Arkansas Christian 41 

Greenwood 53, Camden Fairview 52

Nettleton 62, Siloam Springs 58

Semifinal Round

LR Christian 52, Magnolia 42

Greenwood 54, Nettleton 43  

  

Boys

First Round

1W Alma 86, 4SE Mills University Studies 71

1SE LR McClellan 75, 4W Harrison 62

4E Blytheville 64, 1SW Camden Fairview 59

1E Wynne 40, 4SW Hot Springs 38

2E Greene County Tech 49, 3SW Pulaski Academy 41

2SW Magnolia 54, 3E Forrest City 45

2SE North Pulaski 67, 3W Greenbrier 47

2W Morrilton 60, 3SE Monticello 48

Quarterfinal Round

Alma 65, Greene County Tech 48

McClellan 52, Magnolia 38

North Pulaski 63, Blytheville 47

Wynne 53, Morrilton 50

Semifinal Round

McClellan 72, Alma 49

Wynne 55, North Pulaski 54

 

Class 4A State Tournament at Highland

Girls

First Round

3S Malvern 46, 3E Valley View 34 

4S Waldron 66, 3N West Fork 63

2E Clinton 62, 4N Ozark 55

4E Stuttgart 49, 2S Dumas 48

Quarterfinal Round

1N Prairie Grove 58, Malvern 40

1E Lonoke 53, Waldron 39

1S Star City 67, Clinton 49

Stuttgart 51, 2N Shiloh Christian 41

Semifinal Round

Prairie Grove 35, Lonoke 32

Star City 60, Stuttgart 41

 

Boys

First Round

3E Valley View 91, 3S Arkadelphia 63

3N Clarksville 53, 4S McGehee 51

2E Marianna Lee 63, 4N Subiaco Academy 58

4E Gosnell 47, 2S De Queen 45

Quarterfinal Round

1N Farmington 56, Valley View 47

1E Westside 47, Clarksville 45

Marianna Lee 69, 1S Dumas 53

2N Huntsville 62, Gosnell 54

Semifinal Round

Westside 60, Farmington 57

Huntsville 68, Marianna Lee 63

 

Class 3A State Tournament at Jessieville

Girls

First Round

1st-2 Jessieville 55, 4th-4 Camden Harmony Grove 41

1st-3 Valley Springs 58, 4th-1 Mansfield 43

4th-2 Rose Bud 52, 1st-1 Charleston 48

1st-4 Parkers Chapel 71, 4th-3 Corning 65

2nd-1 Greenland 61, 3rd-3 Mountain View 54

3rd-2 England 68, 2nd-4 Prescott 60 

2nd-3 Cave City 35, 3rd-4 Drew Central 19

3rd-1 Green Forest 54, 2nd-2 Harding Academy 39

Quarterfinal Round

Jessieville 49, Greenland 30

Valley Springs 55, England 50

Cave City 53, Rose Bud 38

Parkers Chapel 51, Green Forest 50

Semifinal Round

Valley Springs 37, Jessieville 26

Cave City 53, Parkers Chapel 45

 

Boys

First Round

1st-2 Arkansas Baptist 57, 4th-4 Centerpoint 34

1st-3 Earle 73, 4th-1 Lamar 31

4th-2 Harding Academy 63, 1st-1 Charleston 48

4th-3 Rivercrest 68, 1st-4 Lafayette County 53

3rd-3 Valley Springs 43, 2nd-1 Mansfield 33

3rd-2 Fountain Lake 40, 2nd-4 Drew Central 38

2nd-3 Manila 70, 3rd-4 Parkers Chapel 69

2nd-2 Riverview 63, 3rd-1 Lincoln 33

Quarterfinal Round

Valley Springs 38, Arkansas Baptist 36

Earle 53, Fountain Lake 36

Manila 57, Harding Academy 46

Riverview 54, Rivercrest 53 

Semifinal Round

Earle 58, Valley Springs 47

Manila 53, Riverview 47

 

Class 2A State Tournament at Carlisle HS

Girls

First Round

1N Melbourne 77, 4E Bigelow 67

1S Wickes 53, 4W Cutter Morning Star 32

1W County Line 80, 4S Strong 43

1E Conway St. Joseph 51, 4N East Poinsett County 37 

2S Norphlet 66, 3W Danville 46

2W Hartford 51, 3S Spring Hill 36

3E Hughes 54, 2N Cotter 42

2E Conway Christian 72, 3N Buffalo Island Central 56

Quarterfinal Round

Norphlet 44, Melbourne 43

Wickes 56, Hughes 44

Conway St. Joseph 51, Hartford 47

Conway Christian 55, County Line 40

Semifinal Round

Conway St. Joseph 47, Norphlet 29

Conway Christian 50, Wickes 28

 

Boys

First Round

1N Turrell 71, 4E Clarendon 66

1S Stephens 55, 4W Benton Harmony Grove 49

1W Hackett 66, 4S Junction City 63

1E Hughes 67, 4N Midland 49

2S Mineral Springs 53, 3W Cutter Morning Star 44

2W County Line 65, 3S Bearden 49

3E Conway St. Joseph 70, 2N Melbourne 51

3N East Poinsett County 56, 2E Carlisle 45

Quarterfinal Round

Mineral Springs 38, Turrell 59

Conway St. Joseph 71, Stephens 58

Hughes 55, County Line 52

Hackett 56, East Poinsett County 54 

Semifinal Round

Hughes 58, Mineral Springs 51

Hackett 43, Conway St. Joseph 39

 

Class 1A State Tournament at Hillcrest

Girls

First Round

1st-5 Bradley 62, 4th-2 Hillcrest 37

3rd-1 Kingston 41, 1st-2 Calico Rock 36

3rd-4 Sacred Heart 63, 1st-3 Guy-Perkins 37

1st-4 Scranton 72, 3rd-3 Ouachita 37

2nd-3 Poyen 49, 2nd-2 Viola 45 

3rd-5 Nevada County 45, 1st-1 St. Paul 38

2nd-1 Jasper 73, 2nd-4 West Side Greers Ferry 68

2nd-5 Kirby 58, 3rd-2 Bay 53

  

Quarterfinal Round

Poyen 48, Bradley 43

Kingston 63, Jasper 50

Scranton 55, Nevada County 50

Kirby 54, Sacred Heart 46

Semifinal Round

Poyen 46, Scranton 41

Kirby 58, Kingston 44

 

Boys

First Round

4th-2 Hillcrest 61, 1st-5 Bradley 47

1st-2 Bay 68, 3rd-1 Alpena 48

1st-3 Guy-Perkins 78, 3rd-4 Nemo Vista 62

1st-4 Wonderview 64, 3rd-3 Blevins 33

2nd-2 Mammoth Springs 51, 2nd-3 Mount Vernon-Enola 44

1st-1 Jasper 66, 3rd-5 Kirby 62

2nd-4 Concord 59, 2nd-1 Fayetteville Christian 47

2nd-5 Nevada County 43, 3rd-2 Ridgefield Christian 40 

Quarterfinal Round

Hillcrest 42, Mammoth Spring 35 (2 OT)

Bay 64, Concord 44

Wonderview 68, Jasper 45

Guy-Perkins 70, Nevada County 58

Semifinal Round

Saturday's Games

Wonderview 48, Hillcrest 40

Bay 58, Guy-Perkins 54

Powered by Frankly