AR May Primary Race Results - mobile edition - KAIT Jonesboro, AR - Region 8 News, weather, sports

AR May Primary Race Results - mobile edition



Return to index ...

US Senate

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

1e U.S. Senate Dem - Primary

 

Blanche Lincoln [I]

145,207

45%

 
 

Bill Halter

138,660

43%

 
 

D. C. Morrison

42,349

13%

 

1d U.S. Senate GOP - Primary 2 pages

 

Conrad Reynolds [R]

7,054

5%

 
 

Fred Ramey [R]

1,860

1%

 
 

Jim Holt [R]

24,272

17%

 
 

Kim Hendren [R]

5,501

4%

 
 

Curtis Coleman [R]

6,885

5%

 
 

John Boozman [R]

74,009

53%

(X)

 

Gilbert Baker [R]

15,848

11%

 
 

Randy Alexander [R]

4,274

3%

 

Return to index ...

US House

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

1g U.S. House District 1 Dem - Primary 2 pages

 

Tim Wooldridge

36,659

39%

 
 

Ben Ponder

4,202

4%

 
 

Terry Green

5,045

5%

 
 

David Cook

13,932

15%

 
 

Chad Causey

25,674

27%

 
 

Steve Bryles

9,548

10%

 

1f U.S. House District 1 GOP - Primary

 

Rick Crawford

13,420

73%

(X)

 

Princella Smith

5,018

27%

 

1i U.S. House District 2 Dem - Primary 2 pages

 

Joyce Elliott

30,467

40%

 
 

Robbie Wills

21,415

28%

 
 

Patrick Kennedy

5,062

7%

 
 

David Boling

14,859

19%

 
 

John Adams

5,091

7%

 

1h U.S. House District 2 GOP - Primary

 

Tim Griffin

24,656

62%

(X)

 

Scott Wallace

15,263

38%

 

1j U.S. House District 3 GOP - Primary 2 pages

 

Steve Womack

19,358

31%

 
 

Bernie Skoch

7,078

11%

 
 

Mike Moore

4,732

8%

 
 

Doug Matayo

6,070

10%

 
 

Kurt Maddox

5,995

10%

 
 

Steve Lowry

2,455

4%

 
 

Gunner DeLay

8,053

13%

 
 

Cecile Bledsoe

8,211

13%

 

1k U.S. House District 4 GOP - Primary

 

Beth Anne Rankin

9,586

55%

(X)

 

Glenn Gallas

7,719

45%

 

Return to index ...

AR State Senate

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

State House District 4

 

Raymond Robertson

2,661

72%

(X)

 

Mary Joseph

1,057

28%

 

State House - District 5

 

David Fielding

1,846

50%

(X)

 

LaJoy Gordon

1,090

29%

 
 

Earnestine Allen

776

21%

 

State Senate District 5

 

David Rainey

3,738

44%

 
 

Stephanie Flowers

4,794

56%

(X)

1o State Senate District 10

 

Paul White

2,087

48%

 
 

Missy Irvin

2,252

52%

(X)

1p State Senate District 13

 

Jake Files

2,553

40%

 
 

Frank Glidewell

2,391

37%

 
 

Jim Medley

1,469

23%

 

1q State Senate District 15

 

David Burnett

5,469

64%

(X)

 

Barrett Harrison

3,116

36%

 

State Senate - District 16

 

Jack Crumbly [I]

7,236

66%

(X)

 

Alvin Simes

3,725

34%

 

State Senate - District 19

 

Byrum Hurst

4,516

46%

 
 

Gene Shelby

5,260

54%

(X)

State Senate District 21

 

Ken Cowling

5,101

46%

 
 

Steve Harrelson

6,025

54%

(X)

State Senate District 22 R

 

Dan Greenberg

3,890

42%

 
 

Jeremy Hutchinson

5,331

58%

(X)

State Senate District 22

 

Dawn Creekmore

7,000

74%

(X)

 

Todd Witham

2,513

26%

 

State Senate District 27

 

Mike Fletcher

6,083

54%

(X)

 

Jack McCoy

5,172

46%

 

State Senate District 34

 

Jay Barth

2,763

38%

 
 

Linda Chesterfield

4,578

62%

(X)

Return to index ...

AR State House of Representatives

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

State House District 10

 

Rita Shepherd

1,117

25%

 
 

Sheilla Lampkin

1,461

32%

 
 

Daniel Gavin

812

18%

 
 

Ross Bolding

1,153

25%

 

State House District 13

 

Clark Hall [I]

3,326

71%

(X)

 

Johnny Weaver

1,355

29%

 

State House District 21

 

Nate Steel

2,382

53%

(X)

 

Frank Scott

2,144

47%

 

State House District 22

 

Orvin Foster

2,450

52%

(X)

 

Krystal Thrailkill

2,272

48%

 

State House District 8

 

Jeff Wardlaw

2,384

51%

(X)

 

Jim Scott

2,290

49%

 

2a State House House of Rep. District 82

 

Robert Hutchison

2,159

50%

(X)

 

Karrol Fowlkes

2,135

50%

 

State House of Rep. District 25

 

Richard Pellegrino

1,701

46%

 
 

John Vines

1,994

54%

(X)

State House of Rep. District 31

 

John Parke

2,059

45%

 
 

David Sanders

2,537

55%

(X)

State House of Rep. District 35

 

Archie Adcock

932

42%

 
 

Fred Love

1,293

58%

(X)

State House of Rep. District 39

 

Richard Carroll [I]

408

20%

 
 

Tracy Steele

1,666

80%

(X)

1r State House of Rep. District 49

 

Butch Rice

627

33%

 
 

Jeremy Gillam

1,250

67%

(X)

1s State House of Rep. District 51

 

Normal Gilchrest

2,526

47%

 
 

Marshall Wright

2,889

53%

(X)

1t State House of Rep. District 52

 

Elizabeth Johnson

1,743

38%

 
 

Reginald Murdock

2,817

62%

(X)

1u State House of Rep. District 54

 

Gary Tobar

481

18%

 
 

Fred Smith

1,049

40%

(X)

 

D'James Rogers

408

15%

 
 

James Pulliaum

698

26%

 

1v State House of Rep. District 59

 

Josh Johnston

1,501

66%

(X)

 

Lee Brown

774

34%

 

State House of Rep. District 60

 

Tommy Thompson

2,913

66%

(X)

 

Al Garrett

1,468

34%

 

State House of Rep. District 61

 

John Catlett

2,118

57%

(X)

 

Mike Merritt

1,596

43%

 

State House of Rep. District 63

 

Denny Altes

2,312

59%

(X)

 

J. R. Dallas

1,603

41%

 

State House of Rep. District 64

 

Stephanie Malone [I]

1,402

63%

(X)

 

Gary Campbell

814

37%

 

State House of Rep. District 66

 

Gary Deffenbaugh

1,426

66%

(X)

 

Kevin Holmes

719

34%

 

State House of Rep. District 69

 

Dwight Hoyle

1,953

42%

 
 

Betty Overbey

2,117

45%

 
 

Mike Shaw

589

13%

 

1w State House of Rep. District 71

 

Tommy Wren

2,547

43%

 
 

Mike Cone

1,787

30%

 
 

Darryl Sullivan

1,654

28%

 

1x State House of Rep. District 73

 

James Ratliff

2,367

44%

 
 

Ronald Cavenaugh

1,698

31%

 
 

Blaine Davis

1,365

25%

 

1y State House of Rep. District 76

 

Eddie Dunigan

914

26%

 
 

Homer Lenderman

1,497

43%

 
 

Wes Wagner

1,106

31%

 

1z State House of Rep. District 80

 

Linda Collins-Smith

2,843

53%

(X)

 

Jan Ziegler

2,556

47%

 

2b State House of Rep. District 82

 

Lori Benedict

771

58%

(X)

 

George Wiggam

559

42%

 

State House of Rep. District 84

 

David Rush

2,364

66%

(X)

 

Harold Kimbrell

1,224

34%

 

State House of Rep. District 92

 

Bill Ramsey

730

39%

 
 

Greg Leding

1,156

61%

(X)

State House of Reps. District 27

 

Vicky Morris

1,021

43%

 
 

Carlas Smith

410

17%

 
 

Bill Taylor

957

40%

 

State House of Reps. District 31

 

Lynette Bryant

781

19%

 
 

Dusty Maxwell

597

15%

 
 

Debbie Murphy

1,570

39%

 
 

Scott Pace

1,074

27%

 

State House of Reps. District 34

 

Terri Hollingsworth

820

26%

 
 

Charity Smith

656

21%

 
 

John Walker

1,455

46%

 
 

Odies Wilson

231

7%

 

Return to index ...

Arkansas

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

1l Lieutenant Governor GOP - Primary

 

Donnie Copeland

58,640

48%

 
 

Mark Darr

64,140

52%

(X)

1n Land Commissioner Dem - Primary

 

Monty Davenport

110,769

38%

 
 

Mike Berg

63,112

22%

 
 

L. J. Bryant

114,475

40%

 

1m Secretary of State Dem - Primary

 

Doris Tate

50,232

17%

 
 

Pat O'Brien

148,091

49%

 
 

Mark Wilcox

104,617

35%

 

1a Supreme Court Position 3

 

Courtney Henry

246,444

58%

(X)

 

John Fogleman

181,566

42%

 

1b Supreme Court Position 6

 

Evelyn Moorehead

62,706

15%

 
 

Karen Baker

203,942

48%

 
 

Tim Fox

155,910

37%

 

2c Prosecuting Attorney District 2

 

Scott Ellington

15,941

53%

(X)

 

Curtis Hitt

14,240

47%

 

Prosecuting Attorney Dist 08-North

 

John Collins

2,018

36%

 
 

Christi McQueen

2,491

44%

 
 

Mark Gunter

1,128

20%

 

Prosecuting Attorney Dist 08-South

 

Carlton Jones

4,544

70%

(X)

 

Tommy Potter

1,919

30%

 

2d Prosecuting Attorney District 16

 

Don McSpadden [I]

9,672

51%

(X)

 

Jerrie Lee Grady

9,246

49%

 

1c Appeals Court District 2 Position 1

 

Rhonda Wood

38,084

48%

 
 

Jo Hart

40,722

52%

(X)

Circuit Court Dist 04 Div 05

 

Marti Woodruff

7,859

31%

 
 

Beth Bryan

17,838

69%

(X)

Circuit Court Dist 04 Div 07

 

Steve Zega

6,025

24%

 
 

Joanna Taylor

9,964

39%

 
 

Charles Duell

3,819

15%

 
 

Gary Carson

5,486

22%

 

Circuit Court Dist 06 Div 05 SubDist 6.1

 

Rita Bailey

4,299

42%

 
 

Causley Edwards

701

7%

 
 

Wendell Griffen

5,268

51%

(X)

Circuit Court Dist 12 Div 02

 

Joseph Self

7,313

46%

 
 

Annie Hendricks

8,752

54%

(X)

Return to index ...

Baxter County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

County Assessor - Baxter Co.

 

Debbie Porter Rogocki [D]

955

42%

 
 

Karen Risley [D]

1,297

58%

 

Justice of the Peace Dist 2 - Baxter Co.

 

Richard A. Caster [R]

311

75%

 
 

Rick Williamson [R]

104

25%

 

Return to index ...

Clay County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

Return to index ...

Cleburne County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

County Coroner - Cleburne Co. R

 

Joe Lowery [R]

1,331

65%

 
 

J. Alexis Olmstead [R]

731

35%

 

County Coroner - Cleburne Co.

 

James C. Anding [D]

1,310

43%

 
 

Waren Olmstead [D]

1,718

57%

 

2h County Judge - Cleburne Co.

 

Claude Dill [D] [I]

2,499

75%

 
 

Michael Bearden [D]

822

25%

 

Justice of the Peace Dist. 10 - Cleburne Co.

 

Carol Johnson [D]

140

55%

 
 

Jamey Mooney [D]

116

45%

 

Return to index ...

Craighead County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

2e County Judge - Craighead Co.

 

George D. Johnson [D]

2,586

26%

 
 

Duane Harvey [D]

1,977

20%

 
 

Ed Hill [D]

3,114

32%

 
 

Ray Kidd [D]

2,113

22%

 

2f Circuit Clerk - Craighead Co.

 

Ann Hudson [D] [I]

6,424

66%

(X)

 

Shirley Park [D]

3,372

34%

 

2g Eastern Dist. Deputy Sheriff - Craighead Co.

 

Don C. Horne [D]

260

22%

 
 

Garland Tipton [D]

927

78%

(X)

Justice of the Peace Dist. 8 - Craighead Co.

 

David Tennison [D]

377

53%

 
 

Gary Watkins [D]

337

47%

 

Justice of the Peace Dist. 11 - Craighead Co.

 

Dennis Calaway [D]

152

18%

 
 

Bob Blankenship [D]

702

82%

 

Justice of the Peace Dist. 13 - Craighead Co.

 

Mike Cox [D]

79

59%

 
 

Bob Turman [D]

56

41%

 

Constable Dist. 6 - Craighead Co.

 

Lynn Tackett [D]

63

43%

 
 

Ernie Walker [D] [I]

82

57%

 

Constable Dist. 7 - Craighead Co.

 

Waymon Wimpy [D] [I]

368

33%

 
 

Mike Duncan [D]

764

67%

 

Constable Dist. 9 - Craighead Co.

 

Scott Davis [D]

185

53%

 
 

Russell Koster [D] [I]

167

47%

 

Constable Dist. 11 - Craighead Co.

 

Homer A. Adams [D]

185

53%

 
 

Jack Gathright [D]

167

47%

 

Constable Dist. 12 - Craighead Co.

 

Steve Chamness [D]

202

60%

 
 

Meral R. Langston [D]

136

40%

 

Return to index ...

Crittenden County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

2i Sheriff - Crittenden Co.

 

Tommy Martin [D]

1,609

26%

 
 

Michael W. Allen [D]

3,400

55%

 
 

Larry G. Pipkin [D]

693

11%

 
 

Daniel Hatchett [D]

439

7%

 

Circuit Clerk - Crittenden Co.

 

Terry Hawkins [D]

3,435

63%

 
 

Lanette Missman [D]

2,039

37%

 

Constable - Mississippi

<, td width="10%"> 
 

John B. Holcombe, Jr. [D]

270

12%

 

Ted Wray [D]

695

32%

 
 

Torey Pulliam, Sr. [D]

299

14%

 
 

Eddie West [D]

911

42%

 

Constable - Lucas

 

D.L. Williams [D]

0

0%

 
 

Bill Thomen [D]

0

0%

 

Constable - Jasper

 

Gary Kelley [D]

1,365

80%

 
 

David Kinney [D]

343

20%

 

Justice of the Peace Dist. 3 - Crittenden Co.

 

Hubert W. Bass [D]

0

0%

 
 

Amos Sanders [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 5 - Crittenden Co.

 

Thomas Burroughs [D]

130

50%

 
 

Tyrone McWright [D]

132

50%

 

Return to index ...

Cross County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

Alderman - Wynne

 

Bob Stacy [D]

0

0%

 
 

Terrie Morris [D]

0

0%

 
 

Donald Jones, Sr. [D]

0

0%

 
 

Charles Hamrick [D]

0

0%

 
 

Ronnie Baldwin [D]

0

0%

 
 

Juanita Houstob Pruitt [D]

0

0%

 

2j County Clerk - Cross Co.

 

Melanie Davis Winkler [D]

1,661

58%

(X)

 

Patricia Morelock Hess [D]

1,211

42%

 

Ward 1 Pos 1 - Wynne

 

Glenn South [D]

159

64%

 
 

Earnest Dallas [D]

88

36%

 

Ward 2 Pos 1 - Wynne

 

Herbert Todd [D]

240

83%

 
 

Harold Hathcock [D]

49

17%

 

Ward 2 Pos 2 - Wynne

 

Lester Miller, Sr. [D]

99

34%

 
 

Glen Hirons [D]

195

66%

 

Ward 4 Pos 2 - Wynne

 

Kenneth Lofton [D]

68

38%

 
 

Jerlene Duncan [D]

49

28%

 
 

Joe Henry Collins, Jr. [D]

61

34%

 

Assessor - Cross Co.

 

Bethany Fulbright Ball [D]

458

16%

 
 

Karen Garner [D]

594

21%

 
 

Jill Cartillar Carlisle [D]

563

19%

 
 

Sherri Williams [D]

810

28%

 
 

Michael Bachand [D]

465

16%

 

Justice of the Peace Dist. 9 - Cross Co.

 

Tommie Wells [D]

158

45%

 
 

James C. Davis [D]

197

55%

 

Constable - Cross Co.

 

Rome Helton [D]

0

0%

 
 

Jason Mitchell [D]

0

0%

 
 

Greg Spence [D]

0

0%

 
 

Lynn South [D]

0

0%

 

Return to index ...

Fulton County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

2k Sheriff - Fulton Co.

 

Buck Foley [D]

1,510

61%

(X)

 

Walter Dillinger [D] [I]

969

39%

 

Constable Fulton Co. Township Number One

 

Garold Blair [D] [I]

1,464

66%

 
 

Clifford Pleasant [D]

760

34%

 

Mayor - Salem

 

Max Jackson [D]

158

42%

 
 

Gary Clayton [D] [I]

216

58%

 

 

 

 

 

Return to index ...

Greene County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

City Clerk - Paragould - Greene Co.

 

Shelia Ragsdell [D]

1,976

50%

 
 

Andrea Williams [D]

2,012

50%

(X)

2l Judge - Greene Co.

 

Jesse M. Dollars [D]

2,563

36%

 
 

Jerry Shipman [D]

2,767

39%

 
 

Levi Pillow [D]

1,740

25%

 

2m Sheriff - Greene Co.

 

Dan Langston [D]

4,310

61%

(X)

 

Steve Franks [D]

2,764

39%

 

 

 

Surveyor - Greene Co.

 

Terrence D. Moore [D] [I]

2,453

40%

 
 

Bradley P. Hancock [D]

3,715

60%

(X)

Justice of the Peace Dist. 2 - Greene Co.

 

Jerry L. Cunningham [D] [I]

422

66%

(X)

 

David Grim [D]

222

34%

 

Justice of the Peace Dist. 3 - Greene Co.

 

Kim Phillips [D] [I]

269

38%

 
 

Britt Camp [D]

434

62%

(X)

Justice of the Peace Dist. 4 - Greene Co.

 

Bill Burton [D]

448

66%

(X)

 

Glen Bowers [D] [I]

232

34%

 

Justice of the Peace Dist. 6 - Greene Co.

 

Don Lambert [D]

354

56%

(X)

 

Robert Piercy [D]

279

44%

 

Justice of the Peace Dist. 7 - Greene Co. D

 

Darryl Brotemarkle [D]

160

34%

 
 

Tommy Kueter [D] [I]

312

66%

(X)

Justice of the Peace Dist. 8 - Greene Co.

 

Dean Wooldridge [D]

326

53%

(X)

 

Gary Richey [D]

289

47%

 

Constable - Clark Township - Greene Co.

 

John E. Purcell [D]

1,258

53%

(X)

 

Steven Potter [D] [I]

817

35%

 
 

Billy Jackson [D]

284

12%

 

Constable - Friendship Township - Greene Co.

 

Christopher R. Wilcox [D] [I]

83

49%

 
 

Clay Allen [D]

86

51%

(X)

Constable - Hurricane Township - Greene Co.

 

Michael Graves [D]

185

61%

(X)

 

Dennis Payne [D] [I]

73

24%

 
 

Johnny Damon [D]

44

15%

 

Constable - Lake Township - Greene Co.

 

Chuck Brown [D]

20

34%

 
 

David L. White [D] [I]

39

66%

(X)

Constable - Salem Township - Greene Co.

 

Tim Carey [D]

82

62%

(X)

 

C. Michael Meredith [D] [I]

50

38%

 

Constable - Spring Grove Township - Greene Co.

 

Randy Foster [D]

1,125

80%

(X)

 

Paul White [D] [I]

289

20%

 

Constable - St. Francis Township - Greene Co.

 

Nathanael Wagner [D]

77

27%

 
 

Rick Sparks [D] [I]

208

73%

(X)

Constable - Union Township - Greene Co.

 

Billy Joe Foster [D]

211

52%

(X)

 

Tim Langston [D]

78

19%

 
 

Dennis A. Hammon [D] [I]

120

29%

 

Return to index ...

Independence County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

Coroner - Independence Co.

 

John Cooper [D]

1,392

18%

 
 

Wesley Gay [D]

5,052

67%

 
 

Hady Willis [D]

1,107

15%

 

2n County Judge - Independence Co.

 

Robert T. Griffin [D]

4,520

59%

(X)

 

Bill Hicks [D] [I]

3,110

41%

 

2o Sheriff - Independence Co.

 

Steve Jeffery [D]

3,380

44%

(X)

 

Bill Lindsey [D]

2,228

29%

 
 

Billy Meeks [D]

2,041

27%

 

Constable - Ruddell

 

John Brent Gleghorn [D]

0

0%

 
 

Ed Lee [D]

0

0%

 

Constable - Dota

 

James Mark Shreve [D]

0

0%

 
 

Chadwick Smart [D]

0

0%

 

Constable - Washington

 

Steve Davis [D]

0

0%

 
 

Marlin McSpadden [D]

0

0%

 

Return to index ...

Izard County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

2p County Judge - Izard Co.

 

Conway Miller [D]

535

16%

 
 

David C. Sherrell [D]

1,742

53%

(X)

 

Karla Rush [D]

995

30%

 

2r Mayor - Calico Rock

 

Leon Cheatham [D]

84

31%

 
 

Ronnie Guthrie [D] [I]

186

69%

(X)

2q Sheriff - Izard Co.

 

Tate Lawrence [D]

2,055

63%

(X)

 

Terry Williams [D]

1,219

37%

 

Justice of the Peace Dist. 1 - Izard Co.

 

Justin Sanders [D]

207

58%

(X)

 

Charles Townsend [D]

153

43%

 

Justice of the Peace Dist. 7 - Izard Co. D

 

Russell Westmoreland [D]

146

51%

(X)

 

William Savell [D]

141

49%

 

Justice of the Peace Dist. 8 - Izard Co.

 

Wayne Boren [D]

208

49%

 
 

Paul Phipps [D]

219

51%

(X)

Return to index ...

Jackson County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

 

 

 

 

 

 

Alderman W2 P2 - Tuckerman

 

Ronald Koller [D]

291

53%

 
 

Wm. Russell Dilday, Jr. [D]

260

47%

 

Alderman W3 P2 - Tuckerman

 

Mitzi Milligan [D]

261

47%

 
 

Gary Browning [D] [I]

292

53%

 

Justice of the Peace Dist. 6 - Jackson Co.

 

Robert Harris [D] [I]

0

0%

 
 

Thomasw R. Sanford [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 8 - Jackson Co.

 

Edward Lee Cooley [D]

138

41%

 
 

Kenny Falwell [D]

201

59%

 

Justice of the Peace Dis. 9 - Jackson Co.

 

Randall Williams [D]

119

19%

 
 

Jim Cooper [D]

231

37%

 
 

Kenneth G. Grady, Sr. [D]

274

44%

 

2u County Clerk - Jackson Co.

 

Dottie Calhoun [D] [I]

1,514

45%

 
 

Melanie Clark [D]

1,870

55%

(X)

2s County Judge - Jackson Co.

 

Kerry Tharpe [D] [I]

1,673

50%

(X)

 

Mike Engle [D]

533

16%

 
 

Jeff Phillips [D]

1,173

35%

 

2t County Sheriff - Jackson Co.

 

Jim Bishop [D]

1,432

43%

 
 

David Lucas [D] [I]

1,861

57%

(X)

2v County Treasurer - Jackson Co.

 

Jamie Cason [D] [I]

2,443

74%

(X)

 

Susan Fletcher [D]

842

26%

 

2w Mayor - Tuckerman D

 

Stephen Roley [D]

35

6%

 
 

Everett King [D]

174

31%

 
 

Larry Bowen [D]

353

63%

(X)

Return to index ...

Lawrence County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

2x County Judge - Lawrence Co.

 

Dale Freeman [D]

1,783

47%

 
 

Ronnie Light [D]

750

20%

 
 

J.R. Rogers [D]

1,293

34%

 

2y Sheriff - Lawrence Co.

 

Jody Dotson [D]

1,823

48%

 
 

Glen Smith [D]

1,073

28%

 
 

Lewis Slaughter [D]

928

24%

 

Justice of the Peace 6 - Lawrence Co.

 

Nathan Crafton [D]

225

56%

 
 

Bob L. Smith [D] [I]

176

44%

 

Justice of the Peace 8 - Lawrence Co.

 

Dean Davis [D] [I]

180

49%

 
 

Kenny Jones [D]

187

51%

 

Justice of the Peace 9 - Lawrence Co.

 

Craig Stone [D] [I]

211

46%

 
 

Alex A. Latham [D]

244

54%

 

Constable - Boas

 

Jim Waldrupe [D]

139

24%

 
 

Charlie Cook [D] [I]

438

76%

 

Return to index ...

Mississippi County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

2z Judge - Mississippi Co.

 

Randy L. Carney [D]

3,615

62%

(X)

 

John Alan Nelson [D]

2,262

38%

 

3a Sheriff - Mississippi Co. D

 

Tommy Bennett, Jr. [D]

1,688

28%

 
 

Dale Cook [D]

3,857

64%

(X)

 

Ed Guthrie [D]

481

8%

 

 

 

Justice of the Peace Dist. 3 - Mississippi Co.

 

Bryan Dunham [D]

241

39%

 
 

Adonis Hopper [D]

384

61%

 

Justice of the Peace Dist. 4 - Mississippi Co.

 

Jonathan Abbott [D] [I]

361

68%

 
 

Charles E. Thomas [D]

168

32%

 

Justice of the Peace Dist. 5 - Mississippi Co.

 

Barry J. Ball [D] [I]

435

56%

 
 

Shirley Connealy [D]

344

44%

 

Justice of the Peace Dist. 7 - Mississippi Co.

 

Joe Lewis [D]

164

48%

 
 

Hattie Middlebrook [D]

177

52%

 

Constable - Bowen Township

 

Bobby Godsey [D] [I]

128

32%

 
 

Terry Byrd [D]

143

36%

 
 

Ray W. Brown, Jr. [D]

126

32%

 

Constable - Carson Lake Township

 

Sumner R. Cullom, M.D. [D] [I]

39

81%

 
 

Robert H. Fuller [D]

9

19%

 

Constable - Chickasawba Township

 

Randy Moody [D] [I]

1,574

62%

 
 

Larry Goff [D]

973

38%

 

Constable - Golden Lake Township

 

Donnie McDaniel [D] [I]

65

57%

 
 

John W. Nelson [D]

50

43%

 

Return to index ...

Poinsett County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

Justice of the Peace #5 - Poinsett Co.

 

Johnny Johnson [D] [I]

162

60%

 
 

Joe H. Hillis [D]

109

40%

 

Justice of the Peace #8 - Poinsett Co.

 

John Sadler [D] [I]

142

48%

 
 

Jeff Jones [D]

151

52%

 

Justice of the Peace #9 - Poinsett Co.

 

Jerry Carter [D] [I]

227

67%

 
 

Bill Craft [D]

110

33%

 

Justice of the Peace #11 - Poinsett Co.

 

Harold Blackwood [D] [I]

202

58%

 
 

Les R. Bradford [D]

147

42%

 

Return to index ...

Randolph County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

3b Sheriff - Randolph Co.

 

Lavelda Jones [D]

678

19%

 
 

Gary Tribble [D]

2,814

81%

(X)

Coroner - Randolph Co.

 

Hank McNabb [D]

1,694

49%

(X)

 

Steven H. Johnson [D]

557

16%

 
 

Thad Poore [D]

1,177

34%

 

Justice of the Peace Dist. 3 - Randolph Co.

 

Teddy L. Grissom [D]

128

30%

 
 

James Ashcraft [D]

295

70%

(X)

Justice of the Peace Dist.4 - Randolph Co.

 

Gary Overstreet [D]

223

41%

 
 

Keith Sutton [D]

324

59%

(X)

Justice of the Peace Dist. 6 - Randolph Co.

 

Jessie Moore [D]

125

31%

 
 

Gary Hagood [D]

281

69%

(X)

Justice of the Peace Dist. 9 - Randolph Co.

 

Johnny Roy Ward [D]

266

63%

(X)

 

Richard E. Blount [D]

102

24%

 
 

Wolfgang Gonderman [D]

54

13%

 

Constable - Janes Creek

 

Oscar Smith [D]

28

28%

 
 

Tom Dildine [D]

73

72%

(X)

City Clerk/Treasurer - Pocahontas

 

Suzanne Wilson Hawkins [D]

777

61%

(X)

 

Jerry L. Pender [D]

493

39%

 

Alderman W2 P1 - Pocahontas

 

Willard Hogue, Sr. [D]

394

32%

 
 

Russel Winebaugh [D]

835

68%

(X)

Constable Ward 2 - Pocahontas

 

Arvin L. Volner [D]

98

35%

 
 

William David Cagle, Sr. [D]

186

65%

(X)

Return to index ...

Sharp County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

Coroner - Sharp Co.

 

Nathan W. Circle [D]

1,453

41%

 
 

Doug Wortham [D]

2,049

59%

 

3c County Sheriff - Sharp Co.

2,373

 

Mark Counts [D]

65%

(X)

 

Dennis Burton [D]

1,253

35%

 

Justice of the Peace Dist. 4 - Sharp Co.

 

Roger Smith [D]

283

53%

 
 

Scott Long [D]

254

47%

 

Constable Dist. 1 - Sharp Co.

 

Mike Zeiger [D] [I]

316

69%

 
 

Israel Hester [D]

141

31%

 

Constable Dist. 4 - Sharp Co.

 

Michael R. Orosz [D] [I]

350

65%

 
 

Luke M. Vander Vort [D]

187

35%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Return to index ...

St. Francis County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

County Clerk - St. Francis Co.

 

Georgia Barnes [D]

764

16%

 
 

Jeana Wilson [D]

718

15%

 
 

Kelly Blankenship Lewis [D]

1,573

33%

 
 

Emily Robinson Holley [D]

1,779

37%

 

Justice of the Peace Dist. 2 - St. Francis Co.

 

Thaddius Jackson [D]

0

0%

 
 

Jimmy Long [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 5 - St. Francis Co.

 

Ernestine Weaver [D] [I]

0

0%

 
 

Evans Seawood, Jr. [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 6 - St. Francis Co.

 

Joe Mac McCollum [D] [I]

0

0%

 
 

Justin Marquis [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 11 - St. Francis Co.

 

Charles L. McGowan [D] [I]

225

45%

 
 

Davey Mathews [D]

276

55%

 

Constable - Telico Township

 

Scotty Ray Jackson [D]

256

66%

 
 

Billy H. Bailey [D]

132

34%

 

Return to index ...

Stone County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

3d Sheriff - Stone Co. D

 

Johnny "J.R." Rose [D]

241

11%

 
 

Todd Hudspeth [D]

1,097

51%

 
 

Lance Bonds [D]

802

37%

 

Assessor - Stone Co.

 

Heather Stevens [D]

1,168

100%

 
 

Lee Ann Thomas [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 3 - Stone Co.

 

Paul Jackson [D]

0

0%

 
 

Darlene Garman [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 9 - Stone Co. R

 

Eric Diamond [R]

0

0%

 
 

Jim Nesbitt [R]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 9 - Stone Co.

 

Rick Hodges [D]

0

0%

 
 

Jerry Fletcher [D]

0

0%

 

 

 

Constable - Harris Township - Stone Co.

 

Travis Shepherd [D]

0

0%

 
 

Guy Harris [D]

0

0%

 
 

James Albert St. Clair [D]

0

0%

 

Constable - Richwoods Township - Stone Co.

 

David Leon Miller [D]

0

0%

 
 

Afton Fletcher [D]

0

0%

 

Return to index ...

White County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

3g County Judge - White Co. R

 

Valentine Huffman [R]

1,069

22%

 
 

Michael Lincoln [R] [I]

3,685

78%

 

Justice of the Peace Dist. 8 - White Co.

 

Layne Vaughn [D]

0

0%

 
 

Waylon D. Heathscott [D]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 9 - White Co.

 

Greg Niblock [R]

0

0%

 
 

Mike Cleveland [R]

0

0%

 

Justice of the Peace Dist. 10 - White Co.

 

Bobby G. Quattlebaum [R]

0

0%

 
 

Wesley Cole [R]

0

0%

 

Constable - Searcy

 

Rodney Davis [D]

0

0%

 
 

John Merrell, Jr. [D]

0

0%

 

Constable - Big Creek Township R

 

John H. Vaughan [R]

0

0%

 
 

Nathan James [R]

0

0%

 

Constable - Big Creek Township

 

Jimmie Altom [D]

0

0%

 
 

Heath Guinn [D]

0

0%

 

Constable - Dogwood Township - White Co.

 

Fred Fergus [D]

0

0%

 
 

Terry Farnsworth [D]

0

0%

 

Constable - Searcy Township

 

Rodney Davis [D]

136

65%

 
 

John Merrell [D]

74

35%

 

3e Mayor - Judsonia

 

Rickey Veach [D] [I]

0

0%

 
 

Stanley R. Dunham [D]

0

0%

 

3f Mayor - Kensett

 

Bill Mills [D]

0

0%

 
 

Max McDonald

0

0%

 

Alderman W3 P1 - Kensett

 

Clarance Sugar Bear Chatmon [D]

0

0%

 
 

Andrew Stipes [D]

0

0%

 

Return to index ...

Woodruff County

 

Candidate

Vote Count

Vote Percent

 

Winner

3h County Judge - Woodruff Co.

 

Charles Dallas [D] [I]

976

51%

 
 

Claude Garner, Jr. [D]

922

49%

 

3i Sheriff & Collector - Woodruff Co.

 

Freddie Hudson [D] [I]

153

48%

 
 

Bruce K. Golden [D]

96

30%

 
 

Joe Slocum III [D]

57

18%

 
 

Kelly Womack [D]

12

4%

 

Justice of the Peace Dist. 2 - Woodruff Co.

 

James R. Jackson [D]

101

56%

 
 

Roger Green [D]

79

44%

 

(c) 2010 KAIT

Powered by Frankly