Arkansas High School Playoff Glance - KAIT Jonesboro, AR - Region 8 News, weather, sports

Arkansas High School Playoff Glance

Game 1: North Little Rock at Fayetteville

Game 2: Rogers Heritage at Cabot

Game 3: Springdale at Bryant

Game 4: Little Rock Central at Springdate Har-Ber

Second Round

Friday, Nov. 19

Game 5: Game 1 winner at West Memphis

Game 6: Game 2 winner at Fort Smith Southside

Game 7: Game 3 winner at Bentonville

Game 8: Game 4 winner at Conway

Semifinals

Friday, Nov. 26

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Championship

Friday, Dec. 3

War Memorial Stadium, Little Rock

Semifinal winners

CLASS 6A

First Round

Friday, Nov. 12

Game 1: Searcy at Texarkana

Game 2: Sheridan at Jacksonville

Game 3: Benton at Van Buren

Game 4: Little Rock Parkview at Lake Hamilton

Second Round

Friday, Nov. 19

Game 5: Game 1 winner at Jonesboro

Game 6: Game 2 winner at Pine Bluff

Game 7: Game 3 winner at El Dorado

Game 8: Game 4 winner at Marion

Semifinals

Friday, Nov. 26

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Championship

Saturday, Dec. 4

War Memorial Stadium, Little Rock

Semifinal winners

CLASS 5A

First Round

Friday, Nov. 12

Game 1: Hot Springs Lakeside at Watson Chapel

Game 2: Greene County Tech at Greenbrier

Game 3: White Hall at Camden Fairview

Game 4: Alma at Beebe

Game 5: Vilonia at Batesville

Game 6: Monticello at Arkadelphia

Game 7: Forrest City at Greenwood

Game 8: Magnolia at Mills University Studies

Second Round

Friday, Nov. 19

Game 9: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 10: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Game 11: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Semifinals

Friday, Nov. 26

Game 13: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 14: Game 11 winner vs. Game 12 winner

Championship

Saturday, Dec. 4

War Memorial Stadium, Little Rock

Semifinal winners

CLASS 4A

First Round

Friday, Nov. 12

Game 1: Gentry at Nashville

Game 2: Warren at Shiloh Christian

Game 3: Osceola at McGehee

Game 4: Newport at Booneville

Game 5: Heber Springs at Pulaski Robinson

Game 6: Mena at Marianna Lee

Game 7: Malvern at Dumas

Game 8: Ashdown at Subiaco Academy

Game 9: Farmington at Pulaski Academy

Game 10: Stuttgart at Ozark

Game 11: Highland at Star City

Game 12: Trumann at Gravette

Game 13: PB Dollarway at Pottsville

Game 14: Clarksville at Valley View

Second Round

Friday, Nov. 19

Game 15: Game 1 winner at Gosnell

Game 16: Game 2 winner vs. Game 3 winner

Game 17: Game 4 winner vs. Game 5 winner

Game 18: Game 6 winner vs. Game 7 winner

Game 19: Game 8 winner at Clinton

Game 20: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 21: Game 11 winner vs. Game 12 winner

Game 22: Game 13 winner vs. Game 14 winner

Third Round

Friday, Nov. 26

Game 23: Game 15 winner vs. Game 16 winner

Game 24: Game 17 winner vs. Game 18 winner

Game 25: Game 19 winner vs. Game 20 winner

Game 26: Game 21 winner vs. Game 22 winner

Semifinals

Friday, Dec. 3

Game 27: Game 23 winner vs. Game 24 winner

Game 28: Game 25 winner vs. Game 26 winner

Championship

Saturday, Dec. 10

War Memorial Stadium, Little Rock

Semifinal winners

CLASS 3A

First Round

Friday, Nov. 12

Game 1: Marshall at Fordyce

Game 2: Cedarville at West Fork

Game 3: Jessieville at Paris

Game 4: Mayflower at Rivercrest

Game 5: Barton at Camden Harmony Grove

Game 6: Harrisburg at Arkansas Baptist

Game 7: Smackover at Mansfield

Game 8: Lafayette County at Bald Knob

Game 9: Yellville-Summit at Rison

Game 10: Riverview at Elkins

Game 11: Bismarck at Charleston

Game 12: Prescott at Greenland

Game 13: Lamar at Earle

Game 14: Hoxie at Fountain Lake

Second Round

Friday, Nov. 19

Game 11: Game 1 winner at Glen Rose

Game 12: Game 2 winner vs. Game 3 winner

Game 13: Game 4 winner vs. Game 5 winner

Game 14: Game 6 winner vs. Game 7 winner

Game 15: Game 8 winner at Harding Academy

Game 16: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 17: Game 11 winner vs. Game 12 winner

Game 18: Game 13 winner vs. Game 14 winner

Third Round

Friday, Nov. 26

Game 19: Game 11 winner vs. Game 12 winner

Game 20: Game 13 winner vs. Game 14 winner

Game 21: Game 15 winner vs. Game 16 winner

Game 22: Game 17 winner vs. Game 18 winner

Semifinals

Friday, Dec. 3

Game 23: Game 19 winner vs. Game 20 winner

Game 24: Game 21 winner vs. Game 22 winner

Championship

Saturday, Dec. 11

War Memorial Stadium, Little Rock

Semifinal winners

CLASS 2A

First Round

Friday, Nov. 12 (unless otherwise stated)

Game 1: Murfreesboro at Strong

Game 2: Union Christian at Carlisle

Game 3: Conway Christian at East Poinsett County

Game 4: Clarendon at Spring Hill

Game 5: Hackett at Hazen

Game 6: Gurdon at McCrory

Game 7: Augusta at Magnet Cove

Game 8: Quitman at Des Arc

Game 9: Cedar Ridge at Bearden

Game 10: Mountainburg at Junction City

Game 11: Parkers Chapel at Walnut Ridge

Game 12: Mineral Springs 48, Mountain Pine 40

Game 13: Norphlet at Danville

Game 14: England at Horatio

Second Round

Friday, Nov. 19

Game 15: Game 1 winner at Magazine

Game 16: Game 2 winner vs. Game 3 winner

Game 17: Game 4 winner vs. Game 5 winner

Game 18: Game 6 winner vs. Game 7 winner

Game 19: Game 8 winner at Bigelow

Game 20: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 21: Game 11 winner vs. Mineral Springs

Game 22: Game 13 winner vs. Game 14 winner

Third Round

Friday, Nov. 26

Game 23: Game 15 winner vs. Game 16 winner

Game 24: Game 17 winner vs. Game 18 winner

Game 25: Game 19 winner vs. Game 20 winner

Game 26: Game 21 winner vs. Game 22 winner

Semifinals

Friday, Dec. 3

Game 27: Game 23 winner vs. Game 24 winner

Game 28: Game 25 winner vs. Game 26 winner

Championship

Saturday, Dec. 11

War Memorial Stadium, Little Rock

Semifinal winners

Copyright 2010 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

 

Powered by Frankly