65 Region 8 standouts selected to 2012 All-State Football team - KAIT Jonesboro, AR - Region 8 News, weather, sports

65 Region 8 standouts selected to 2012 All-State Football team

JONESBORO (KAIT) - The Arkansas Activities Association released the 2012 All-State football team. 65 athletes from Region 8 were selected.

The selections are below.

7A Central

RB Kendell Allen (West Memphis)

FB/LB Jarvis Cooper (West Memphis)

LB Trayvon Olden (West Memphis)

6A East

QB D.J. Anderson (Jonesboro)

WR KeVontae Pope (Jonesboro)

C J.D. Rainwater (Jonesboro)

DE/OLB Malcolm Stafford (Jonesboro)

RB Martin Stafford (Jonesboro)

RB/DB/OLB Brian Scott (Marion)

OT/DT Clifford Thomas (Marion)

RB Chayse Brown (Mountain Home)

QB Drake Walker (Mountain Home)

RB/QB Antwan Arnold (Searcy)

OL/DL Mickey DeMarzo (Searcy)

LB Bradley Root (Searcy)

5A East

TE Jonathan Hendrix (Batesville)

DB/WR Jared May (Batesville)

DT Drew Moore (Batesville)

LB/FB Javier Rodriquez (Batesville)

T/DT Danial Gann (Beebe)

C/DE Jaraed Presley (Beebe)

TE/OT Brody Welcher (Beebe)

LB/FB Carlton Lee (Blytheville)

QB Ethan Adams (Forrest City)

CB/KR Richard Temple (Forrest City)

WR/DB Joseph Tripp (Forrest City)

LB Garrett Latham (Greene County Tech)

WR Travis Ryan (Greene County Tech)

RB/WR Lance Walker (Nettleton)

OT/DT Tyler Hestand (Paragould)

OL/LB Aaron Wilkens (Paragould)

LB L'Markus Holmes (Wynne)

NG Deandre McGill (Wynne)

WR/DB Zach Morris (Wynne)

P Johnny Ratliff (Wynne)

LT Jake Snyder (Wynne)

DB/WR Joseph Stampley (Wynne)

LB/RB Franklin Settles (Wynne)

2-4A

Derrik Fisher (Heber Springs)

Kristen Crite (Newport)

Carl Turner (Newport)

3-4A

Daron Stigger (Cave City)

Jordan Brewer (Highland)

Carr Hill (Highland)

Sterling Stowers (Highland)

Ty Stroud (Highland)

Will Dryer (Valley View)

Noah Johns (Valley View)

Oliver McNabb (Valley View)

3-3A

Autry Allen (Earle)

Hunter Smith (Harrisburg)

Colby Williams (Manila)

Korliss Marshall (Osceola)

Jamal Jackson (Osceola)

Anfernee Jones (Osceola)

Clayton Carlton (Rivercrest)

Phillip Porter (Rivercrest)

2-3A

Will Francis (Harding Academy)

J.R. Miller (Harding Academy)

McKenzie Jones (Riverview)

3-2A

Tristan McDaniel (East Poinsett County)

Logan Best (McCrory)

Augustus Freeman (Salem)

Zach Crisler (Walnut Ridge)

Rowdy Ditto (Walnut Ridge)

Eric Wilcoxson (Walnut Ridge)

Powered by Frankly