Arkansas State Football Playoff Glance - KAIT Jonesboro, AR - Region 8 News, weather, sports

Arkansas State Football Playoff Glance

All times Central

If teams of equal seeding play each other, the game is played at the home field of the team listed first in the first-round bracket.

CLASS 7A

First Round

LR Central 34, Fayetteville 28

North Little Rock 49, Rogers Heritage 16

FS Southside 25, Rogers 24

Har-Ber 28, LR Catholic 17

Quarterfinal Round

Nov. 22, 7 p.m.

Game 9: LR Central at Cabot

Game 10: North Little Rock at Bryant

Game 11: FS Southside at Bentonville

Game 12: Har-Ber at Conway

Semifinal Round

Nov. 29, 7 p.m.

Game 13: Game 9 winner vs. Game 10 winner at home of highest-seeded team

Game 14: Game 11 winner vs. Game 12 winner at home of highest-seeded team

Championship

War Memorial Stadium, Little Rock

Dec. 6, 7 p.m.

Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner

 

CLASS 6A

First Round

El Dorado 42, Mountain Home 14

Benton 36, Russellville 35

Jonesboro 42, Sheridan 0

Lake Hamilton 45, Marion 14

Greenwood 42, LR Fair 12

LR Parkview 28, Texarkana 25

Pine Bluff 48, LR Hall 0

Siloam Springs 26, Searcy 21

Quarterfinal Round

Nov. 22, 7 p.m.

Game 9: Benton at El Dorado

Game 10: Lake Hamilton at Jonesboro

Game 11: LR Parkview at Greenwood

Game 12: Siloam Springs at Pine Bluff

Semifinal Round

Nov. 29, 7 p.m.

Game 13: Game 9 winner vs. Game 10 winner at home of highest-seeded team

Game 14: Game 11 winner vs. Game 12 winner at home of highest-seeded team

Championship

War Memorial Stadium, Little Rock

Dec. 7, 6:30 p.m.

Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner

 

CLASS 5A

First Round

Alma 49, Beebe 23

Mills University Studies 32, White Hall 13

Batesville 48, Greenbrier 6

Camden Fairview 28, Central-West Helena 13

Hope 31, Sylvan Hills 17

Wynne 35, Shiloh Christian 19

Pulaski Academy 50, Watson Chapel 36

Morrilton 56, Nettleton 25

Quarterfinal Round

Nov. 22, 7 p.m.

Game 9: Mills University Studies at Alma

Game 10: Camden Fairview at Batesville

Game 11: Wynne at Hope

Game 12: Morrilton at Pulaski Academy

Semifinal Round

Nov. 29, 7 p.m.

Game 13: Game 9 winner vs. Game 10 winner at home of highest-seeded team

Game 14: Game 11 winner vs. Game 12 winner at home of highest-seeded team

Championship

War Memorial Stadium, Little Rock

Dec. 7, noon

Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner

 

CLASS 4A

First Round

Dardanelle 21, Highland 7

Arkadelphia 35, Dumas 0

Newport 30, Pottsville 20

Prairie Grove 49, Pulaski Robinson 15

Valley View 35, Gravette 7

Lonoke 49, Pocahontas 7

Maumelle 31, Stuttgart 10

Star City 56, Gentry 24

Dollarway 47, Westside 21

Ashdown 30, Farmington 0

Booneville 42, Clinton 13

Hamburg 48, Mena 12

Malvern 53, Monticello 21

Lincoln 27, Nashville 14

Second Round

Nov. 22, 7 p.m.

Game 17: Dardanelle at Warren

Game 18: Newport at Arkadelphia

Game 19: Valley View at Prairie Grove

Game 20: Maumelle at Lonoke

Game 21: Star City at Gosnell

Game 22: Ashdown at Dollarway

Game 23: Hamburg at Booneville

Game 24: Malvern at Lincoln

Quarterfinal Round

Nov. 29, 7 p.m.

Game 25: Game 17 winner vs. Game 18 winner at home of highest-seeded team

Game 26: Game 19 winner vs. Game 20 winner at home of highest-seeded team

Game 27: Game 21 winner vs. Game 22 winner at home of highest-seeded team

Game 28: Game 23 winner vs. Game 24 winner at home of highest-seeded team

Semifinal Round

Dec. 6, 7 p.m.

Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner at home of highest-seeded team

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner at home of highest-seeded team

Championship

War Memorial Stadium, Little Rock

Dec. 13, 7 p.m.

Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner

 

CLASS 3A

First Round

Atkins 35, West Fork 32

Charleston 42, Harmony Grove 0

McGehee 46, Greenland 7

Hoxie 54, Elkins 0

Barton 26, Lamar 24

Fordyce 35, Mayflower 28

Earle 42, Fountain Lake 37

Lavaca 27, Osceola 13

Green Forest 28, Riverview 0

Two Rivers 26, Corning 20

Smackover 41, Paris 19

Melbourne 43, Centerpoint 42, OT

Episcopal Collegiate 27, Fouke 21

Prescott 24, Rivercrest 14

Second Round

Nov. 22, 7 p.m.

Game 17: Atkins at Harding Academy

Game 18: McGehee at Charleston

Game 19: Barton at Hoxie

Game 20: Earle at Fordyce

Game 21: Lavaca at Glen Rose

Game 22: Two Rivers at Green Forest

Game 23: Melbourne at Smackover

Game 24: Prescott at Episcopal Collegiate

Quarterfinal Round

Nov. 29, 7 p.m.

Game 25: Game 17 winner vs. Game 18 winner at home of highest-seeded team

Game 26: Game 19 winner vs. Game 20 winner at home of highest-seeded team

Game 27: Game 21 winner vs. Game 22 winner at home of highest-seeded team

Game 28: Game 23 winner vs. Game 24 winner at home of highest-seeded team

Semifinal Round

Dec. 6, 7 p.m.

Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner at home of highest-seeded team

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner at home of highest-seeded team

Championship

War Memorial Stadium, Little Rock

Dec. 14, 6:30 p.m.

Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner

 

CLASS 2A

First Round

Brinkley 20, Magazine 17, OT

Dierks 57, Salem 35

Strong 28, Spring Hill 6

East Poinsett County 48, Mineral Springs 14

Hazen 58, Cutter-Morning Star 14

Bearden 46, Hackett 0

Mount Ida 31, Murfreesboro 6

Gurdon 33, Bigelow 14

Hector 14, Parkers Chapel 13

England 66, McCrory 64, 4OT

Magnet Cove 63, Union Christian 21

Rison 52, Mountainburg 6

Conway Christian 36, Walnut Ridge 28

Carlisle 38, Marked Tree 6

Second Round

Nov. 22, 7 p.m.

Game 17: Brinkley at Des Arc

Game 18: Strong at Dierks

Game 19: Hazen at East Poinsett County

Game 20: Bearden at Mount Ida

Game 21: Gurdon at Junction City

Game 22: England at Hector

Game 23: Rison at Magnet Cove

Game 24: Carlisle at Conway Christian

Quarterfinal Round

Nov. 29, 7 p.m.

Game 25: Game 17 winner vs. Game 18 winner at home of highest-seeded team

Game 26: Game 19 winner vs. Game 20 winner at home of highest-seeded team

Game 27: Game 21 winner vs. Game 22 winner at home of highest-seeded team

Game 28: Game 23 winner vs. Game 24 winner at home of highest-seeded team

Semifinal Round

Dec. 6, 7 p.m.

Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner at home of highest-seeded team

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner at home of highest-seeded team

Championship

War Memorial Stadium, Little Rock

Dec. 14, noon

Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner

Powered by Frankly