2020 State Football Playoffs Central

2020 State Football Playoffs Central

JONESBORO, Ark. (KAIT) - The Road to War Memorial continues.

Here are all the 2020 state football playoff matchups involving area teams. We’ll update this page with final scores

6A State Football Playoffs - Full bracket here

November 13th - 1st Round

Van Buren 37, Jonesboro 14

Greenwood 55, West Memphis 7

Benton forfeits, Marion advances

Mountain Home 24, Pine Bluff 20

Parkview 42, Searcy 7

November 20th - Quarterfinals

Marion 55, Van Buren 34

Greenwood 49, Mountain Home 13

November 27th - Semifinals

Greenwood 51, Marion 7

December 5th - State Championship

Greenwood 49, Lake Hamilton 24

5A State Football Playoffs - Full bracket here

November 13th - Play-In Games

Farmington 28, Valley View 7

Greenbrier 43, Brookland 28

Maumelle 19, Nettleton 7

Clarksville 21, Greene County Tech 20

Batesville 42, Jacksonville 0

November 20th - 1st Round

Wynne 38, Maumelle 6

White Hall 14, Batesville 10

November 27th - Quarterfinals

Wynne 28, Texarkana 0

December 4th - Semifinals

Pulaski Academy 52, Wynne 14

Little Rock Christian 52, Harrison 28

December 12th - State Championship

12:00pm: Pulaski Academy vs. Little Rock Christian

4A State Football Playoffs - Full bracket here

November 13th - Play-In Games

Hamburg 76, Westside 47

Blytheville 49, Clinton 14

Trumann 43, Heber Springs 14

Bald Knob 28, Green Forest 22

November 20th - 1st Round

Rivercrest 38, Pottsville 6

Prairie Grove 59, Blytheville 34

Pocahontas 36, Lamar 6

Gosnell 48, Dardanelle 26

Malvern 54, Trumann 0

Elkins 44, Bald Knob 7

November 27th - 2nd Round

Rivercrest 48, Prairie Grove 23

Ozark 40, Pocahontas 14

Dumas 36, Gosnell 30

December 4th - Quarterfinals

Rivercrest 61, Crossett 27

Dumas at Shiloh Christian

Ozark at Stuttgart

Warren 48, Nashville 40

December 11th - Semifinals

Warren at Rivercrest

Stuttgart at Shiloh Christian

December 19th - State Championship

12:00pm: Rivercrest/Warren winner vs. Stuttgart/Shiloh Christian winner

3A State Football Playoffs - Full bracket here

November 13th - Play-In Games

Corning 58, Baptist Prep 28

Lakeside 21, Walnut Ridge 14

Hackett 38, Mountain View 20

November 20th - 1st Round

Newport 47, Corning 0

Hoxie 55, Lakeside 29

Camden Harmony Grove 28, Piggott 24

Jessieville 60, Harrisburg 53

Osceola 17, Dollarway 0

Paris 40, Salem 32

Melbourne 38, Cedarville 8

Smackover forfeits, Harding Academy advances

November 27th - 2nd Round

Hoxie 48, Newport 28

Booneville 10, Osceola 7

Prescott 52, Melbourne 16

Harding Academy 45, Jessieville 14

December 4th - Quarterfinals

Hoxie 65, Paris 35

Harding Academy 52, Booneville 21

Glen Rose 34, Centerpoint 21

McGehee 44, Prescott 39

December 11th - Semifinals

Hoxie at McGehee

Glen Rose at Harding Academy

December 19th - State Championship

6:30pm: Hoxie/McGehee winner vs. Harding Academy/Glen Rose winner

2A State Football Playoffs - Full bracket here

November 13th - 1st Round

Westside-Johnson County forfeits, East Poinsett County advances

Junction City 38, Marked Tree 0

Hampton 32, Cross County 26

Poyen 42, Cedar Ridge 8

McCrory 52, Magnet Cove 12

November 20th - 2nd Round

East Poinsett County 56, Quitman 29

Junction City 50, McCrory 30

November 27th - Quarterfinals

East Poinsett County at Gurdon 53, East Poinsett County 6

December 4th - Semifinals

Fordyce 27, Gurdon 24

Des Arc 22, Junction City 20

December 12th - State Championship

6:30pm: Des Arc vs. Fordyce

Copyright 2020 KAIT. All rights reserved.